środa, 23 marca 2016

Mniej lub bardziej znane metody haluksów leczenia



Koślawość dużego palca, znana także pod określeniem haluksów, to oczywisty koszmar obecnych czasów – łatwo to ujrzeć chociażby na podstawie gigantycznej liczby dopuszczalnych rehabilitacji pomocnych w walce z tym choróbskiem. Ponieważ koślawe stopy stanowią poważny defekt estetyczny i dodatkowo wywołują ból, leczenie haluksów stanowi wręcz zobowiązanie każdej osoby dbającej o swój wygląd oraz higienę.

Niezależne powody powodujące niezbędność leczenia haluksów

Haluksy bywają dziedziczone po przodkach, przy czym w tym sytuacji choróbsko dotyka na ogół kobiety z danej rodziny. Jedynie niecałe 30% to mężczyźni. To jakkolwiek nie jest decydującym powodem tak częstego występowania haluksów, bardziej natężone oddziaływanie mają niekorzystne zachowania wielu osób, cecha charakterystyczna niektórych zawodów (np. kasjerzy, sprzedawcy), wola powalającego prezentowania się nawet kosztem zdrowia, itd. Nieprzerwany napór na stopę, a dokładniej na jej górną część, to prosta droga do powstania skrzywienia – tak właśnie powstają haluksy. Rehabilitacja powinna być wdrożona zaraz po odnotowaniu pierwszych objawów, bo wtedy będzie najskuteczniejsza. Znane obecnie rodzaje można dopasować do stopnia zaawansowania choróbska, jak również do możliwości finansowych, wieku oraz płci pacjenta. Nieraz przy okazji terapii poddane są także choroby towarzyszące haluksom, a więc na przykład płaskostopie poprzeczne, stany zapalne stawów w stopie, i tak dalej. 

 

Haluksy leczenie - nowe oraz stare rodzaje

Spostrzeżenie u siebie haluksów w jakiejkolwiek fazie (aczkolwiek rzecz jasna najlepiej jest wykryć je jak najwcześniej) nie powinno być powodem do paniki. Początkowym etapem działania jest rzecz jasna narada u specjalisty – doktora ortopedy. Za pośrednictwem tej wizyty wiadomo będzie, jakie haluksy leczenie umożliwi perfekcyjne wyniki oraz pozwoli ekspresowo pozbyć się uporczywych dokuczliwości. Delikatnie rozwinięte haluksy nie potrzebują silnych form terapii, ćwiczy się wtedy np. noszenie wkładek ortopedycznych, odwiedzanie sesji fizykoterapii lub fizjoterapii, wykonywanie gimnastyki korekcyjnej. Zmiany już nieco w wyższym stopniu zaawansowane wymagają konkretniejszego kurowania, w tym aplikowania plastrów lub osłon żelowych, opatrunków z olejkami eterycznymi (działają kojąco plus znieczulająco), oddzielaczy oraz klinów wkładanych między palce stóp na noc, co pozwoli zapobiegać zachodzeniu palców na siebie oraz powstawaniu odcisków, a także pelot żelowych oraz silikonowych. Wszystkie te sposoby rekomendowane są tym pacjentom, u których haluksy można jeszcze korygować nieoperacyjnie. Doktorowie sugerują często też określone typy obuwia, jak też wkładki odpowiednie do butów najbardziej wyczerpujących stopy, dzięki czemu parcie na przodostopie jest istotnie mniejszy. Są również w wyższym stopniu zaawansowane z doraźnych metod, na przykład specjalne szyny. Podczas wizyty, ekspert niejednokrotnie podsuwa też stosowanie farmaceutyków znieczulających globalnie albo miejscowo, bowiem haluksy w różnych fazach mogą poważnie dokuczać i powodować znaczny dyskomfort. Nie powinno się na własną rękę dobierać farmaceutyków, analogicznie jak w przypadku dowolnej innej przypadłości, gdyż może to wywołać skutki uboczne oraz niekoniecznie chciane efekty prowadzonej kuracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz