środa, 9 marca 2016

Haluksy leczenie – jak usunąć tą uciążliwą dolegliwość



Na bolesne dodatkowo nieszczególnie ładnie prezentujące się haluksy uskarżają się dziś ludzie w przeróżnym wieku oraz podejmujący przeróżne typy zatrudnienia. Temat wykrzywienia stóp wynikający z egzystencji tego choróbska jest nie tylko estetyczny, ale także typowo zdrowotny, ponieważ deformacja dużego palca powoduje ból i kłopoty z chodzeniem.

Czym są haluksy i jak je poznać?

Powstające haluksy mogą być spostrzeżone już w bardzo młodym wieku. Z uwagi na duże rozpowszechnienie oraz fakt połączenia obecności tej choroby z standardowymi dla naszych czasów przyzwyczajeniami (ustawiczne stanie na przykład w pracy, noszenie niekomfortowego obuwia, niewłaściwa higiena stóp), definiowane są jedną z chorób cywilizacyjnych. Sporadycznie występują tylko w obrębie jednej stopy, na ogół mniej więcej w analogicznym czasie schorzenie atakuje w tym samym czasie oba stawy śródstopno-paliczkowe dużych palców u nóg, niemniej jednak zmiany mogą różnić się szczeblem zaawansowania. Im bardziej zaawansowana jest deformacja, tym więcej rodzi to problemów, między innymi przykre staje się chodzenie lub noszenie obuwia, obuwie trudniej jest dostosować, a te noszone po pewnym okresie odkształcają się i zużywają. Na haluksy cierpią młodsi oraz starsi, istotnego znaczenia nie ma także płeć pacjentów. Zauważenie zmian dotykających dużych palców jest dosyć łatwe, zdrowa stopa nie dysponuje bowiem żadnymi zakrzywieniami w tej okolicy. Przedwczesne zmiany zauważa się zazwyczaj w czasie zabiegów higienicznych lub analizowania, z jakiej przyczyny chodzenie sprawia niedogodność. Rozwijające się haluksy są widoczne bez znaczących komplikacji, bowiem nawet w obuwiu spostrzegana jest pewna koślawość w obrębie górnej części stopy.

Rozpoczęcie leczenia haluksów

Zidentyfikowanie choroby to najważniejszy krok do rozpoczęcia dynamicznej rehabilitacji. Kiedy już nie ulega kwestii, że objawy zachodzące w obrębie stóp to haluksy, leczenie powinno się podjąć w miarę szybko, by nie dopuścić do głębsgoj wykrzywienia stawów. Wybór rehabilitacji haluksy leczenie zależy głównie od zaawansowania choróbska. Wcześnie odkryte haluksy można poważnie złagodzić czy nawet wyeliminować poprzez np. stosowanie masażu (najlepiej czynionego przez zawodowca), odpowiednich wkładek do butów, plastrów (dwa ostatnie rozwiązania powinno się nosić jak najdłużej), i naturalnie szczególnego, wygodnego oraz modelowanego butów. W poniektórych sytuacjach polecane są również dodatkowe artykuły medyczne czy elementy fizjoterapii. Jak już zostało nadmienione, większa część tego rodzaju metod działa tylko na wstępne stadia haluksów. Jeżeli są to już w wyższym stopniu zaawansowane haluksy, rehabilitacja to na ogół mniej lub w wyższym stopniu trudny zabieg chirurgiczny, po którym zachodzi kilka tygodni dodatkowego leczenia plus okres terapii. W większości wypadków eliminacja haluksów w tej sytuacji to temat przeprowadzenia jednego zabiegu, którego bezsprzecznie nie trzeba się obawiać, gdyż nie jest zbyt skomplikowany. W pewnym sensie uciążliwy może być jednak okres po zabiegu, ponieważ wtedy fundamentalne jest bardzo oszczędzanie stóp i podejmowanie stosownych metod rehabilitacyjnych. Najkorzystniej jest być w tym okresie pod kontrolą dobrego lekarza, który będzie bezustannie nadzorował postępy i zachęcał do stopniowania wysiłku fizycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz