czwartek, 25 lutego 2016

Haluksy – choróbsko na żądanie



Choróbska cywilizacyjne, do których kategoryzujemy coraz częściej też haluksy, są powodowane pośrednio oraz bezpośrednio przez nas samych. Na haluksy chorują zwykle panie, na co ma wpływ ustawiczne chodzenie oraz stanie w butach powodujących złą pozycję stopy. Wytwarzane w ten sposób skrzywienie przeradza się w trwałą wykrzywienie, ponieważ w tego typu obuwiu napór całej wagi ciała wywierany jest na przódstopie, w tym duży palec u nogi oraz jego stawy. Najbardziej przeciążana jest wewnętrzna krawędź stóp, i to tam właśnie formują się haluksy. Rehabilitacja może polegać na użytkowaniu sposobów zachowawczych lub poddaniu się zabiegowi. 

Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć haluksy

Metody leczenia haluksów w dzisiejszych czasach nie są ciężkie ani nadmiernie kosztowne, jednak w większości wypadków wymagają poświęcenia choć kilku tygodni – zabieg, później niezbędny czas „oszczędzania się”, kuracja, stosowne buty, ćwiczenia, operacje, niekiedy gips. Równie mozolnie, lub nawet dłużej, trwa haluksy leczenie przy użyciu rozmaitych zachowawczych specyfików typu plastry oraz wkładki. Profilaktyka wydaje się metodą najbardziej rozsądnym u tych osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i niemalże niewątpliwie będą posiadały haluksy (czasem dochodzi jeszcze dziedziczna podatność do tego choroby, co przeważnie odpowiada za fakt powstawania haluksów u mężczyzn – ci przecież nie noszą szpilek ani innego niekomfortowego obuwia). Jak to wykonywać? Trzeba starać się o zapewnienie spokoju stopom w ciągu dnia. Jeżeli pracujemy w pozie stojącej, dużo chodzimy, itd., należałoby znaleźć przynajmniej króciutką chwilę na zdjęcie obuwia oraz przeprowadzenie kilku łatwych ćwiczeń (może to być na przykład próba podnoszenia czegoś z podłogi palcami stopy, uchwycenie czegoś). Przydadzą się też komfortowe wkładki zapobiegawcze i dobieranie takiego obuwia, które rozłoży ciężar ciała w miarę równo na całą powierzchnię stopy, a nie jedynie jej górną część. Nie zawsze w pracy jest wymóg noszenia np. szpilek - jeżeli jest możliwe zakładanie butów na płaskiej podeszwie lub przynajmniej na koturnach, trzeba to czynić.

Kiedy jest już za późno na prewencyjne haluksy leczenie?

Brak podjęcia właściwiej prewencji haluksy leczenie najczęściej doprowadza do pojawienia się objawów takich jak: zgrubienie na wewnętrznej części stopy w okolicy dużego palucha, ból w czasie chodzenia oraz nie tylko, kłopot z kupnem butów (trudno jest zmieścić dotąd noszony numer z powodu deformacji stopy), a w dalszej kolejności coraz poważniejszych śladów łącznie z zapaleniami stawu i znacznym bólem. W takiej sytuacji zamyka się faza jakiegokolwiek hamowania; jeżeli doszło do poważnych zmian chorobowych, daną osobę wyczekuje (niemal na pewno) zabieg operacyjny. Z jego powodu stopa zostanie wyleczona z wszelkich wyraźnych objawów. Osoby po operacji haluksów powinny dokonać zmiany nawyków i rozpocząć dbać o higienę układu ruchu. Elementy rehabilitacji tuż po zabiegu są jedynie zapowiedzią; w dalszej sekwencji bezwarunkowo trzeba starać się o noszenie dobrego obuwia, unikanie dłuższego stania w jednej pozie, jak również przypilnowanie właściwiej diety (otyłość również często bywa powodem przeróżnych deformacji oraz zwyrodnień stóp).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz